Rozmowa kwalifikacyjna - TW Praca

TWOJA PRACA
Przejdź do treści

Menu główne:


Rozmowa kwalifikacyjna

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu szukał pracy. To zajęcie niezwykle czasochłonne i poza nielicznymi przypadkami zwykle przysparza pewnych problemów. Samo znalezienie odpowiednich dla nas ofert zwykle nie jest tak problematyczne. Następnie jednak pojawia się pewna nutka niepewności i stresu, kiedy to zostajemy zaproszeni do danej firmy na rozmowę kwalifikacyjną. To moment, w którym wszystko zostanie zweryfikowane. Warto więc mieć na uwadze kilka podstawowych zasad i trzymać się ich w przypadku rozmów kwalifikacyjnych, na które się wybieramy.
Rozmowa kwalifikacyjna

ODPOWIEDNIA PREZENCJA PRZEDE WSZYSTKIM
To truizm, ale jednak nadal wielu ludzi zapomina o tym, że na rozmowę należy się odpowiednio ubrać. Należy ubrać się przede wszystkim schludnie i w sposób pokazujący naszemu przyszłemu pracodawcy, że na danej pracy nam zależy. W wielu przypadkach może to być oczywiście strój oficjalny jak garnitur, ale wszystko zależy tak naprawdę od branży, w której chcemy pracować. W niektórych zawodach taka elegancja nie będzie potrzebna, a nawet nie będzie wskazana. Dobierzmy więc strój odpowiednio do powagi sytuacji.

Rozmowa kwalifikacyjna - prezentacja

ZABIERZ WAŻNE DOKUMENTY
Przydać się również mogą odpowiednie dokumenty, które na przykład potwierdzać będą nasze kwalifikacje, o których wspominaliśmy w życiorysie. Mogą to więc być zarówno świadectwa ukończenia szkół, studiów czy też kursów specjalistycznych, ale również rozmaite portfolio, które zgromadziliśmy do tej pory jeżeli w naszej branży takowe jest gromadzone. To wszystko o czym wspomnieliśmy w CV może być nam potrzebne w czasie rozmowy w celu potwierdzenia kompetencji.

Rozmowa kwalifikacyjna - dokumenty

PEWNOŚĆ SIEBIE
Równie ważna co kompetencje jest odpowiednia pewność siebie na takiej rozmowie. Nie przesadźmy jednak. Pamiętajmy, że to my szukamy pracy, a nie rekrutujemy. Dobrze więc będzie poczuć się mocnym i silnym, ale nie przesadzać z tym, by osoba rekrutująca nie odebrała nas jako jednostek aroganckich i zadufanych. Tym sposobem bowiem osiągniemy niemal na pewno odwrotny do zamierzonego efekt czyli pracy nie uzyskamy.
Często poszukując pracy lub ogólniej ścieżki rozwoju dla siebie, na przykład studiów czy kursów specjalistycznych zastanawiamy się nad tym jakie konkretne korzyści będziemy w stanie uzyskać dzięki wybraniu danego kursu czy szkoły, uzyskaniu wykształcenia.
Często chodzimy do pracy i mamy w niej całkiem dobre relacje z ludźmi, którzy w danej firmie również z nami pracują. Czasami jednak jest zupełnie inaczej. Można się więc zastanowić nad tym czy takie koleżeństwo w ogóle będzie dla nas przydatne? Czy w jakikolwiek sposób wpływa korzystnie?
Wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych po otworzeniu granic stały się naszą codziennością i rzeczywistością, z którą pozostało się pogodzić. Polacy wyjeżdżali przede wszystkim za pieniędzmi, ale również często w poszukiwaniu innego, ich zdaniem lepszego stylu i trybu życia.
Często pracując pewien czas w firmie chcemy na przykład negocjować warunki kontraktu czy umowy, która nas obowiązuje. To zupełnie normalne. Warto jednak dobrze się do takiego spotkania przygotować.
Poszukiwanie pracy to zadanie niezwykle trudne i wiele osób niezbyt wie od czego zacząć w tej kwestii. A dziś pole do popisu mamy niesamowicie duże – w dobie nowoczesnych mediów pracę można uzyskać na wiele sposobów. Z całą pewnością najważniejsze to dać się zauważyć przyszłemu pracodawcy jako osoba godna zaufania, ale przede wszystkim kompetentna w swoim fachu.
Rynek pracy zmienia się z roku na rok i tak od wieków. Zdecydowanie jednak zmienia się również wiele w charakterystyce naszej pracy. Wiele lat temu prace fizyczne były najczęściej wykonywanymi i mało kto myślał o tym, by pracować „za biurkiem”. To zmieniło się drastycznie dopiero w drugiej połowie XX wieku, więc w skali czasu naprawdę nie tak dawno.
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu szukał pracy. To zajęcie niezwykle czasochłonne i poza nielicznymi przypadkami zwykle przysparza pewnych problemów. Samo znalezienie odpowiednich dla nas ofert zwykle nie jest tak problematyczne.
Wyjazdy zagraniczne są dla wielu ludzi sposobem na życie od bardzo wielu lat. Zdecydowanie nie ma się czemu dziwić. Skłaniają nas przede wszystkim duże zarobki, inny poziom i standard życia, a także sprawy społeczne.
Praca w zawodzie, który się kocha to niesamowicie wiele. Sporo osób właśnie o tym marzy i do tego celu w swoim życiu dąży. Od wielu lat jednak wyborowi pracy towarzyszy wiele rozmaitych dylematów takich jak chociażby odwiecznie pojawiające się pytanie, które zadaje się od kiedy tylko pamiętamy.
Relacje w pracy bywają skomplikowane i zawiłe. Tak w pozytywnym tego słowa znaczeniu jak również czasami w negatywnym. Często niestety dochodzi do sytuacji takich jak mobbing. To fatalny moment u każdego pracownika, który na pewno poczuje się z tym niesamowicie źle.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego