Mobbing - TW Praca

TWOJA PRACA
Przejdź do treści

Menu główne:


Mobbing

Relacje w pracy bywają skomplikowane i zawiłe. Tak w pozytywnym tego słowa znaczeniu jak również czasami w negatywnym. Często niestety dochodzi do sytuacji takich jak mobbing. To fatalny moment u każdego pracownika, który na pewno poczuje się z tym niesamowicie źle. Należy mieć na uwadze przede wszystkim, że zachowanie takie ze strony naszego przełożonego nie jest zgodne z prawem i może mieć z tego tytułu problemy. W razie konieczności przypomnijmy o tym osobie, która takie zachowania stara się uskuteczniać wobec nas.
Mobbing

KIEDY TO JUŻ MOBBING?
Mobbing jest długotrwałym działaniem na szkodę zatrudnionego pracownika, które polega na próbach jego ośmieszania, dyskredytowania i odizolowania pracownika. Często jest to stała praktyka w wielu większych firmach, gdzie tym sposobem zyskuje się podporządkowanie jednych osób oraz uznanie innych pracowników. Zdecydowanie jeżeli odczuwamy, że opresyjne działania skupiają się na nas, czujemy się odrzuceni od reszty pracowników, na przykład poprzez specjalne naszym zdaniem delegowanie do pewnych zadań, możemy zastanowić się nad tym czy to już mobbing. Radca prawny również doskonale rozwieje nasze wątpliwości w tej kwestii w razie problemów.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU MOBBINGU?
Trzeba wiedzieć, że przede wszystkim zachowania idące w takim kierunku są łamaniem prawa, a każdy pracownik, który poczuje się ofiarą mobbingu może złożyć odpowiednie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jeżeli takie zachowania mają na celu przede wszystkim poniżenie nas jako pracowników, zmniejszenie naszych kompetencji w oczach innych osób, gdy faktycznie owe kompetencje posiadamy, a także jest to zachowanie trwające długi czas dobrze będzie również zachować odpowiednie materiały dowodowe w tej sprawie. W sądzie często potrzebne może okazać się nagranie, które sprawi, że sąd będzie nam wierzył. W wielu wypadkach pomaga jedynie zwyczajna rozmowa z szefem i zwrócenie uwagi na to, że jego zachowanie nie jest odpowiednie. Warto to zrobić, bowiem przy okazji będziemy również czasami w stanie poprawić atmosferę w pracy, a także zachować nasze stanowisko jeżeli chcemy nadal na nim pracować.
Często poszukując pracy lub ogólniej ścieżki rozwoju dla siebie, na przykład studiów czy kursów specjalistycznych zastanawiamy się nad tym jakie konkretne korzyści będziemy w stanie uzyskać dzięki wybraniu danego kursu czy szkoły, uzyskaniu wykształcenia.
Często chodzimy do pracy i mamy w niej całkiem dobre relacje z ludźmi, którzy w danej firmie również z nami pracują. Czasami jednak jest zupełnie inaczej. Można się więc zastanowić nad tym czy takie koleżeństwo w ogóle będzie dla nas przydatne? Czy w jakikolwiek sposób wpływa korzystnie?
Wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych po otworzeniu granic stały się naszą codziennością i rzeczywistością, z którą pozostało się pogodzić. Polacy wyjeżdżali przede wszystkim za pieniędzmi, ale również często w poszukiwaniu innego, ich zdaniem lepszego stylu i trybu życia.
Często pracując pewien czas w firmie chcemy na przykład negocjować warunki kontraktu czy umowy, która nas obowiązuje. To zupełnie normalne. Warto jednak dobrze się do takiego spotkania przygotować.
Poszukiwanie pracy to zadanie niezwykle trudne i wiele osób niezbyt wie od czego zacząć w tej kwestii. A dziś pole do popisu mamy niesamowicie duże – w dobie nowoczesnych mediów pracę można uzyskać na wiele sposobów. Z całą pewnością najważniejsze to dać się zauważyć przyszłemu pracodawcy jako osoba godna zaufania, ale przede wszystkim kompetentna w swoim fachu.
Rynek pracy zmienia się z roku na rok i tak od wieków. Zdecydowanie jednak zmienia się również wiele w charakterystyce naszej pracy. Wiele lat temu prace fizyczne były najczęściej wykonywanymi i mało kto myślał o tym, by pracować „za biurkiem”. To zmieniło się drastycznie dopiero w drugiej połowie XX wieku, więc w skali czasu naprawdę nie tak dawno.
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu szukał pracy. To zajęcie niezwykle czasochłonne i poza nielicznymi przypadkami zwykle przysparza pewnych problemów. Samo znalezienie odpowiednich dla nas ofert zwykle nie jest tak problematyczne.
Wyjazdy zagraniczne są dla wielu ludzi sposobem na życie od bardzo wielu lat. Zdecydowanie nie ma się czemu dziwić. Skłaniają nas przede wszystkim duże zarobki, inny poziom i standard życia, a także sprawy społeczne.
Praca w zawodzie, który się kocha to niesamowicie wiele. Sporo osób właśnie o tym marzy i do tego celu w swoim życiu dąży. Od wielu lat jednak wyborowi pracy towarzyszy wiele rozmaitych dylematów takich jak chociażby odwiecznie pojawiające się pytanie, które zadaje się od kiedy tylko pamiętamy.
Relacje w pracy bywają skomplikowane i zawiłe. Tak w pozytywnym tego słowa znaczeniu jak również czasami w negatywnym. Często niestety dochodzi do sytuacji takich jak mobbing. To fatalny moment u każdego pracownika, który na pewno poczuje się z tym niesamowicie źle.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego