Jak rozmawiać z szefem - TW Praca

TWOJA PRACA
Przejdź do treści

Menu główne:


Jak rozmawiać z szefem

Często pracując pewien czas w firmie chcemy na przykład negocjować warunki kontraktu czy umowy, która nas obowiązuje. To zupełnie normalne. Warto mieć na uwadze jednak kilka kwestii i przede wszystkim nie robić tego w nieodpowiedni sposób. Dobre, pozytywne podejście do takich rozmów z szefem firmy na pewno sprawić może, że obie strony będą po takim spotkaniu zadowolone. Warto jednak dobrze się do takiego spotkania przygotować.
Jak rozmawiać z szefem

PEWNOŚĆ SIEBIE, ALE NIE AROGANCJA
W rozmowach z szefem oczywiście trzeba zawsze wykazywać pewność siebie, ale nigdy nie powinno iść to w kierunku nadmiernej pewności siebie, wręcz arogancji. Szef doskonale wie o naszych zasługach dla firmy, zwłaszcza jeżeli jest to mała firma. W takiej sytuacji na pewno będziemy na dobrej pozycji jeżeli te osiągnięcia są dostatecznie duże, by prosić o awans lub podwyżkę. W sytuacji, gdy nasze kompetencje są niezmiernie ważne lub my jako pracownik dobrze pracujemy już dłuższy czas z całą pewnością rośnie szansa powodzenia takich rozmów. Postawmy również na uśmiech, dobry żart – to rzeczy, które zawsze są w cenie i zawsze w takich właśnie rozmowach będą naszym sprzymierzeńcem.

MIERZ SIŁY NA ZAMIARY
Negocjując swoje warunki zatrudnienia przede wszystkim musimy mówić językiem korzyści. Musisz przede wszystkim wykazać swojemu pracodawcy co więcej zyska w przypadku, gdy Twoja wypłata wzrośnie lub umówione stawki pójdą w górę. Z całą pewnością uczciwe przedstawienie sytuacji w firmie naszemu szefowi będzie w cenie. Powinniśmy wykazać to jak potrzebni jesteśmy, ile robimy i jak wiele się angażujemy we wszystkie prace, które wykonujemy. W dalszej kolejności będzie nam na pewno znacznie łatwiej o uzyskanie na przykład podwyżki. Nie należy przede wszystkim zbyt mocno forsować swojego zdania, zwłaszcza jeżeli są w firmie uzasadnione powody do tego, by podwyżki wypłat nie były zbyt wysokie. Czasami również takie sytuacje się dzieją i należy je mieć na uwadze w przypadku negocjowania warunków swojego zatrudnienia. Zbytni nacisk na pracodawcę również nie przyniesie zbyt wielu pozytywnych efektów.
Często poszukując pracy lub ogólniej ścieżki rozwoju dla siebie, na przykład studiów czy kursów specjalistycznych zastanawiamy się nad tym jakie konkretne korzyści będziemy w stanie uzyskać dzięki wybraniu danego kursu czy szkoły, uzyskaniu wykształcenia.
Często chodzimy do pracy i mamy w niej całkiem dobre relacje z ludźmi, którzy w danej firmie również z nami pracują. Czasami jednak jest zupełnie inaczej. Można się więc zastanowić nad tym czy takie koleżeństwo w ogóle będzie dla nas przydatne? Czy w jakikolwiek sposób wpływa korzystnie?
Wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych po otworzeniu granic stały się naszą codziennością i rzeczywistością, z którą pozostało się pogodzić. Polacy wyjeżdżali przede wszystkim za pieniędzmi, ale również często w poszukiwaniu innego, ich zdaniem lepszego stylu i trybu życia.
Często pracując pewien czas w firmie chcemy na przykład negocjować warunki kontraktu czy umowy, która nas obowiązuje. To zupełnie normalne. Warto jednak dobrze się do takiego spotkania przygotować.
Poszukiwanie pracy to zadanie niezwykle trudne i wiele osób niezbyt wie od czego zacząć w tej kwestii. A dziś pole do popisu mamy niesamowicie duże – w dobie nowoczesnych mediów pracę można uzyskać na wiele sposobów. Z całą pewnością najważniejsze to dać się zauważyć przyszłemu pracodawcy jako osoba godna zaufania, ale przede wszystkim kompetentna w swoim fachu.
Rynek pracy zmienia się z roku na rok i tak od wieków. Zdecydowanie jednak zmienia się również wiele w charakterystyce naszej pracy. Wiele lat temu prace fizyczne były najczęściej wykonywanymi i mało kto myślał o tym, by pracować „za biurkiem”. To zmieniło się drastycznie dopiero w drugiej połowie XX wieku, więc w skali czasu naprawdę nie tak dawno.
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu szukał pracy. To zajęcie niezwykle czasochłonne i poza nielicznymi przypadkami zwykle przysparza pewnych problemów. Samo znalezienie odpowiednich dla nas ofert zwykle nie jest tak problematyczne.
Wyjazdy zagraniczne są dla wielu ludzi sposobem na życie od bardzo wielu lat. Zdecydowanie nie ma się czemu dziwić. Skłaniają nas przede wszystkim duże zarobki, inny poziom i standard życia, a także sprawy społeczne.
Praca w zawodzie, który się kocha to niesamowicie wiele. Sporo osób właśnie o tym marzy i do tego celu w swoim życiu dąży. Od wielu lat jednak wyborowi pracy towarzyszy wiele rozmaitych dylematów takich jak chociażby odwiecznie pojawiające się pytanie, które zadaje się od kiedy tylko pamiętamy.
Relacje w pracy bywają skomplikowane i zawiłe. Tak w pozytywnym tego słowa znaczeniu jak również czasami w negatywnym. Często niestety dochodzi do sytuacji takich jak mobbing. To fatalny moment u każdego pracownika, który na pewno poczuje się z tym niesamowicie źle.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego